Porozumienie na rzecz uregulowania kryzysu na Ukrainie Europejczycy.info
 Europejczycy

Porozumienie na rzecz uregulowania kryzysu na Ukrainie

Zmniejsz rozmiar czcionki Zwiększ rozmiar czcionki Rozmiar tekstu Wydrukuj tę stronę

Treść porozumienia

1. W ciągu 48 godzin od podpisania porozumienia wejdzie w życie specjalna ustawa podpisana i ogłoszona, przywracająca Konstytucję z 2004r. włącznie z poprawkami wprowadzonymi do tego czasu. Sygnatariusze deklarują swój zamiar stworzenia koalicji i sformowania rządu jedności narodowej w okresie do 10 dni.

2. Reforma konstytucyjna równoważąca uprawnienia prezydenta, rządu i parlamentu, rozpocznie się natychmiast i zostanie zakończona we wrześniu 2014r.

3. Wybory prezydenckie zostaną przeprowadzone zaraz po przyjęciu nowej Konstytucji, ale nie później niż w grudniu 2014r. Nowe prawa wyborcze zostaną przyjęte i zostanie sformowany nowy skład Centralnej Komisji Wyborczej w oparciu o zasadę proporcjonalności oraz zgodnie z OBWE i Prawami Komisji Weneckiej.

4. Śledztwo w sprawie ostatnich aktów przemocy będzie prowadzone pod wspólną kontrolą władz, opozycji i Rady Europy.

5. Władze nie będą wprowadzać stanu wyjątkowego. Władze i opozycja powstrzymają się od stosowania przemocy. Parlament uchwali trzecią amnestię obejmującą ten sam zakres nielegalnych działań według ustawy z 17 lutego 2014r.
Obie strony zobowiązują się dołożyć wszelkich starań na rzecz normalizacji życia w miastach i wsiach poprzez opuszczenie budynków administracyjnych, publicznych oraz odblokowanie ulic, parków i skwerów.
Nielegalnie posiadana broń powinna zostać oddana MSW w ciągu 24 godzin od momentu wejścia w życie ustawy specjalnej wymienionej w punkcie 1. Po upływie tego wspomnianego czasu noszenie przechowywanie broni będzie traktowane zgodnie z prawem Ukrainy. Siły opozycji i władz odejdą od konfrontacji. Władze użyją siły ścigania wyłącznie do fizycznej ochrony budynków publicznych

6. Ministrowie spraw zagranicznych Francji, Niemiec, Polski i specjalny przedstawiciel Prezydenta Federacji Rosyjskiej wzywają do natychmiastowego zaprzestania przemocy i konfrontacji.

Kijów 21 Luty 2014

Podpisali

Prezydent Ukrainy: Viktor Yanukovych

Opozycja: Vitaliy Klichko UDAR, Oleh Tyahnibok Svoboda, Oleh Tyahnibok Svoboda, Arsenij Yatseniuk Batkivshchyna

W obecności świadków

Z Unii Europejskiej

Poland Radosław Sikorski Foregin Minister, Germany Frank-Walter Steinmeier Foregin Minister, France Laurent Fabius Foregin Minister,

Z Federacji Rosyjskiej
Vladimir Lukin Special Envoy

 

Orginał Porozumienia >>>

Dodaj komentarz