Porozumienie na rzecz uregulowania kryzysu na Ukrainie Europejczycy.info
 Europejczycy
Brak komentarzy

Porozumienie na rzecz uregulowania kryzysu na Ukrainie

Zmniejsz rozmiar czcionki Zwiększ rozmiar czcionki Rozmiar tekstu Wydrukuj tę stronę

Treść porozumienia

1. W ciągu 48 godzin od podpisania porozumienia wejdzie w życie specjalna ustawa podpisana i ogłoszona, przywracająca Konstytucję z 2004r. włącznie z poprawkami wprowadzonymi do tego czasu. Sygnatariusze deklarują swój zamiar stworzenia koalicji i sformowania rządu jedności narodowej w okresie do 10 dni.

2. Reforma konstytucyjna równoważąca uprawnienia prezydenta, rządu i parlamentu, rozpocznie się natychmiast i zostanie zakończona we wrześniu 2014r.

3. Wybory prezydenckie zostaną przeprowadzone zaraz po przyjęciu nowej Konstytucji, ale nie później niż w grudniu 2014r. Nowe prawa wyborcze zostaną przyjęte i zostanie sformowany nowy skład Centralnej Komisji Wyborczej w oparciu o zasadę proporcjonalności oraz zgodnie z OBWE i Prawami Komisji Weneckiej.

4. Śledztwo w sprawie ostatnich aktów przemocy będzie prowadzone pod wspólną kontrolą władz, opozycji i Rady Europy.

5. Władze nie będą wprowadzać stanu wyjątkowego. Władze i opozycja powstrzymają się od stosowania przemocy. Parlament uchwali trzecią amnestię obejmującą ten sam zakres nielegalnych działań według ustawy z 17 lutego 2014r.
Obie strony zobowiązują się dołożyć wszelkich starań na rzecz normalizacji życia w miastach i wsiach poprzez opuszczenie budynków administracyjnych, publicznych oraz odblokowanie ulic, parków i skwerów.
Nielegalnie posiadana broń powinna zostać oddana MSW w ciągu 24 godzin od momentu wejścia w życie ustawy specjalnej wymienionej w punkcie 1. Po upływie tego wspomnianego czasu noszenie przechowywanie broni będzie traktowane zgodnie z prawem Ukrainy. Siły opozycji i władz odejdą od konfrontacji. Władze użyją siły ścigania wyłącznie do fizycznej ochrony budynków publicznych

6. Ministrowie spraw zagranicznych Francji, Niemiec, Polski i specjalny przedstawiciel Prezydenta Federacji Rosyjskiej wzywają do natychmiastowego zaprzestania przemocy i konfrontacji.

Kijów 21 Luty 2014

Podpisali

Prezydent Ukrainy: Viktor Yanukovych

Opozycja: Vitaliy Klichko UDAR, Oleh Tyahnibok Svoboda, Oleh Tyahnibok Svoboda, Arsenij Yatseniuk Batkivshchyna

W obecności świadków

Z Unii Europejskiej

Poland Radosław Sikorski Foregin Minister, Germany Frank-Walter Steinmeier Foregin Minister, France Laurent Fabius Foregin Minister,

Z Federacji Rosyjskiej
Vladimir Lukin Special Envoy

 

Orginał Porozumienia >>>

Dodaj komentarz