Katastrofa kolejowa w Hiszpani. Maszynista: „Spieprzyłem” Europejczycy.info
 Europejczycy

Katastrofa kolejowa w Hiszpani. Maszynista: „Spieprzyłem”

Zmniejsz rozmiar czcionki Zwiększ rozmiar czcionki Rozmiar tekstu Wydrukuj tę stronę

Hiszpański dziennik „El Mundo”opublikował zapis rozmów z lokomotywy pociągu, który wykoleił się wczoraj pod Santiago de Compostela. „Spieprzyłem” – miał powiedzieć kierujący pociągiem maszynista.

Kolejarzowi zarzucono czyn przestępczy związany z wypadkiem – powiedział na konferencji prasowej szef policji w regionie autonomicznym Galicia Jaime Iglesias.

Prowadzący pociąg w chwili tragedii 52-letni Francisco Jose Garzon w rozmowie telefonicznej tuż po katastrofie miał mówić: „Wykoleiłem pociąg; co robić? co robić?”, a także wyraził nadzieję, iż nie ma ofiar, bo „będzie je miał na sumieniu”.

Gdy dowiedział się o rozmiarach katastrofy powiedział, że chce umrzeć – informuje hiszpańska prasa.

Dziennik „El Pais” podał, że maszynista, który odniósł lekkie obrażenia, natychmiast po katastrofie przyznał, że pociąg jechał 190 km/h na zakręcie w miejscu, gdzie obowiązywało ograniczenie do 80 km/h.

„El Pais” pisze, że maszynista stwierdził, iż alarm w pociągu poinformował go, że jedzie zbyt szybko i powinien zwolnić. Nie wiadomo, dlaczego tego nie zrobił.

Ta sama gazeta donosiła wczoraj o wpisie maszynisty z profilu społecznościowego Facebook z marca tego roku, w którym chwalił się osiągnięciem prędkości 200 km/h.

Do wypadku doszło o godz. 20.42 w środę, około czterech kilometrów od stacji Santiago de Compostela.

Pociąg jechał z Madrytu do El Ferrol nad Oceanem Atlantyckim, podróżowało nim 247 ludzi.
Z ustaleń polskich służb konsularnych i służb hiszpańskich wynika, że wśród zidentyfikowanych ofiar katastrofy kolejowej pod Santiago de Compostela nie ma Polaków.

Zginęło co najmniej 80 osób, liczba ofiar śmiertelnych może jeszcze wzrosnąć. 94 osoby są ranne, 35 z nich jest w stanie krytycznym.

Jest to najtragiczniejszy wypadek kolejowy w Hiszpanii od 1944 roku.

[interia.pl/europejczycy.info]

Dodaj komentarz