Będą strajki. „Ten rząd nie prowadzi dialogu” Europejczycy.info
 Europejczycy

Będą strajki. „Ten rząd nie prowadzi dialogu”

Zmniejsz rozmiar czcionki Zwiększ rozmiar czcionki Rozmiar tekstu Wydrukuj tę stronę
Będą strajki. "Ten rząd nie prowadzi dialogu"

foto:solidarnosc.org.pl

Związkowcy z trzech central – NSZZ „Solidarność”, OPZZ i Forum Związków Zawodowych – mają już scenariusz czterodniowego protestu w Warszawie, który 11 września rozpocznie strajk generalny.

– Jesteśmy przygotowani na długą walkę, to mogą być nie tylko dni, ale i tygodnie, a nawet i miesiące – deklarował na czwartkowej konferencji prasowej Piotr Duda, przewodniczący „Solidarności”. Protest będzie odbywać się pod hasłem „Dość lekceważenia społeczeństwa”.

Pod koniec czerwca doszło do zaostrzenia sporu pomiędzy największymi związkami zawodowymi a rządem Donalda Tuska. FZZ, Solidarność i OPZZ opuściły 26 czerwca, na znak protestu, posiedzenie Komisji Trójstronnej z udziałem premiera Donalda Tuska.

– Każdy dzień trwania tego rządu jest złym rozwiązaniem. Rozmowy z nim nie mają najmniejszego sensu. On nie prowadzi dialogu – mówi dla vod.gazetapolska.pl Piotr Duda.

Związki domagają się m.in. wycofania się przez rząd ze zmian w kodeksie pracy przedłużających maksymalnie do 12 miesięcy okres rozliczeniowy czasu pracy. Związkowcy chcą zrealizowania poprzednich zobowiązań zawartych w pakiecie antykryzysowym z 2009 r.

„Pracodawcy wyciągnęli z niego tylko to, co im pasuje, czyli 12-miesięczny okres rozliczeniowy. (…) To był tylko jeden z punktów czasowego pakietu. Nikt nie mówił, że będzie przełożony na stałe do kodeksu pracy” – powiedział Duda. Wprowadzenie pakietów socjalnych, ograniczenie umów na czas określony, określenie ścieżki dojścia do płacy minimalnej na poziomie połowy średniego wynagrodzenia za pracę i wsparcie rodzin najuboższych poszkodowanych w wyniku kryzysu – to sprawy, z których pracodawcy powinni się wywiązać przed rozmowami – podkreślał szef „S”.

[niezalezna.pl/wyborcza.pl/dziennikzachodni.pl/europejczycy.info]

Jedna odpowiedź do Będą strajki. „Ten rząd nie prowadzi dialogu”

 1. wojciechkr-ysztofiak 2013/07/19 w 12:53
  0
  0

  W tym wypadku związki zawodowe mają rację; ale głównym postulatem winno być podniesienie placy minimalnej – tym bardziej,ze najdłuzej w Europie pracujemy i nasze zarobki w stosunku do PKB per capita sa o około 30-40% zaniżone. Poczytajcie
  blogi.newsweek.pl/Tekst/polityka-polska/656262,polacy-sa-niewolnikami.html

  Odpowiedz

Dodaj komentarz