Będą strajki. „Ten rząd nie prowadzi dialogu” Europejczycy.info
 Europejczycy
1 Komentarz

Będą strajki. „Ten rząd nie prowadzi dialogu”

Zmniejsz rozmiar czcionki Zwiększ rozmiar czcionki Rozmiar tekstu Wydrukuj tę stronę
Będą strajki. "Ten rząd nie prowadzi dialogu"

foto:solidarnosc.org.pl

Związkowcy z trzech central – NSZZ „Solidarność”, OPZZ i Forum Związków Zawodowych – mają już scenariusz czterodniowego protestu w Warszawie, który 11 września rozpocznie strajk generalny.

– Jesteśmy przygotowani na długą walkę, to mogą być nie tylko dni, ale i tygodnie, a nawet i miesiące – deklarował na czwartkowej konferencji prasowej Piotr Duda, przewodniczący „Solidarności”. Protest będzie odbywać się pod hasłem „Dość lekceważenia społeczeństwa”.

Pod koniec czerwca doszło do zaostrzenia sporu pomiędzy największymi związkami zawodowymi a rządem Donalda Tuska. FZZ, Solidarność i OPZZ opuściły 26 czerwca, na znak protestu, posiedzenie Komisji Trójstronnej z udziałem premiera Donalda Tuska.

– Każdy dzień trwania tego rządu jest złym rozwiązaniem. Rozmowy z nim nie mają najmniejszego sensu. On nie prowadzi dialogu – mówi dla vod.gazetapolska.pl Piotr Duda.

Związki domagają się m.in. wycofania się przez rząd ze zmian w kodeksie pracy przedłużających maksymalnie do 12 miesięcy okres rozliczeniowy czasu pracy. Związkowcy chcą zrealizowania poprzednich zobowiązań zawartych w pakiecie antykryzysowym z 2009 r.

„Pracodawcy wyciągnęli z niego tylko to, co im pasuje, czyli 12-miesięczny okres rozliczeniowy. (…) To był tylko jeden z punktów czasowego pakietu. Nikt nie mówił, że będzie przełożony na stałe do kodeksu pracy” – powiedział Duda. Wprowadzenie pakietów socjalnych, ograniczenie umów na czas określony, określenie ścieżki dojścia do płacy minimalnej na poziomie połowy średniego wynagrodzenia za pracę i wsparcie rodzin najuboższych poszkodowanych w wyniku kryzysu – to sprawy, z których pracodawcy powinni się wywiązać przed rozmowami – podkreślał szef „S”.

[niezalezna.pl/wyborcza.pl/dziennikzachodni.pl/europejczycy.info]

Jedna odpowiedź do Będą strajki. „Ten rząd nie prowadzi dialogu”

  1. wojciechkr-ysztofiak 2013/07/19 w 12:53

    W tym wypadku związki zawodowe mają rację; ale głównym postulatem winno być podniesienie placy minimalnej – tym bardziej,ze najdłuzej w Europie pracujemy i nasze zarobki w stosunku do PKB per capita sa o około 30-40% zaniżone. Poczytajcie
    blogi.newsweek.pl/Tekst/polityka-polska/656262,polacy-sa-niewolnikami.html

    Odpowiedz

Dodaj komentarz